Switche / Przełączniki sieciowe
Jak działa switch sieciowy?
Przełącznik rozdziela pasmo sieciowe na części, a następnie przydziela je poszczególnym użytkownikom. Jego porty LAN współdziałają z siecią Ethernet zwiększając jej zakres i prędkość transmisji. W dodatku umożliwia także obsługę sieci WLAN. Przełącznik analizuje adresy MAC nadawcy i odbiorcy przychodzącej ramki. Adres MAC nadawcy jest używany do tworzenia tablicy skojarzeń, zawierającej adresy MAC i odpowiadające im porty przełącznika. By zapewnić uniwersalność do zmian w sieci ważność wpisu wygasa jeżeli przez określony czas nie otrzymuje ramki z danym MAC nadawcy.
Przez przesyłanie ramki tylko na pojedynczy port przełączniki sieciowe ograniczają domenę kolizyjną do pojedynczego portu, dzięki czemu mogą zapewnić każdemu hostowi podłączonemu do portu osobny kanał transmisyjno-nadawczy, nie zaś współdzielony, jak to jest w przypadku koncentratora.
Rodzaje przełączników sieciowych
Dzielimy je przede wszystkim na zarządzalny (Managed) oraz niezarządzalny (Unmanaged).
Switch zarządzalny pozwala na ręczną konfigurację, dzięki czemu łatwiej można go dostosować do anszych wymagań. Umożliwiają ustawianie i monitorowanie portów, dzielenie użytkowników w grupy czy budować sieci wirtualne VLAN. Niestety są jednocześnie droższe od ich drugiej grupy.
Niezarządzalne natomiast są pozbawione możliwości edycji parametrów pracy urządzenia. Są jednak tańszym zamiennikiem, który również sprawdzi się doskonale, szczególnie dla mniej zaawansowanych osób.