Regulator napięcia | Stabilizator napięcia AVR
Regulatory AVR (Automatic Voltage Regulator) to urządzenia elektroniczne zaprojektowane do automatycznego utrzymywania stałego poziomu napięcia. Mają kluczowe znaczenie w ochronie urządzeń elektrycznych przed zmiennością napięcia, która może prowadzić do uszkodzeń, nieefektywnej pracy lub skrócenia żywotności sprzętu. Są szeroko stosowane w różnych aplikacjach, od domowych po przemysłowe, a także w systemach generowania energii, takich jak generatory.
- 1
Jak działają regulatory napięcia AVR?
Funkcją regulatorów AVR jest podnoszenie lub obniżanie napięcia na wyjściu w przypadku, kiedy jego wartość odbiega od jednej z przyjętych norm. Mowa tu o normach 207-252V lub 211-248V (normy te są inne w zależności od urządzenia). Dopiero po osiągnięciu wybranej normy, stabilizator przekazuje napięcie do urządzenia w stosunku jeden do jednego. Natomiast w razie przekroczenia normy w którąkolwiek stronę, regulator podnosi lub obniża napięcie do oczekiwanej wartości, dostosowanej do danego urządzenia. Jeżeli wartości graniczne zostają przekroczone, regulator odcina dopływ prądu w celu uniknięcia urządzeń podłączonych do źródła prądu.
Gdzie stosuje się regulator AVR?
Regulator napięcia jest urządzeniem bardzo uniwersalnym i może być stosowany w różnych sytuacjach. Wykorzystuje się go w gospodarstwach domowych, w których korzysta się z agregatów prądotwórczych, ale również wówczas, gdy zachodzi potrzeba zasilania urządzeń z mobilnych agregatów, np. na kempingach lub innych sytuacjach terenowych. Agregaty AVR można stosować w przypadku zasilania wielu różnych urządzeń elektrycznych, m.in. komputerów czy sprzętów RTV i AGD. Dlatego też znajdują swoje zastosowanie często w biurach, sklepach czy punktach usługowych.
Regulatory napięcia AVR w sklepie Kompleksmedia.pl
W naszej ofercie dostępne są regulatory AVR o różnej mocy. W zależności od modelu charakteryzują się również zróżnicowaną funkcjonalnością. Wszystkie modele posiadają także zabezpieczenia chroniące przed przegrzaniem, przepięciem lub zbyt niską / zbyt wysoką wartością napięcia.