- Jaką kamerę wybrać?
- Co to jest system kodowania wideo w kamerach telewizji dozorowej?
- Jaki ma on rzeczywisty wpływ na wydajność systemu monitoringu?
Współczesne kamery, ich złożone możliwości, a przede wszystkim wielkości matryc (Mpx), wymagają od producentów, nowoczesnych rozwiązań związanych z przechowywaniem i przesyłanie danych. Aby zapis obrazu z nowoczesnych kamer 4K Ultra HD (8Mpx & 12Mpx), zajmował tyle samo miejsca na dysku twardym co jeszcze nie dawno obraz z kamer Full HD 2Mpx. W ten sposób istnieje możliwość uzyskiwania coraz bardziej wyraźnego obrazu, wykorzystując te same nośniki danych bez modernizacja struktury kablowej.
H.265+ NAJBARDZIEJ WYDAJNY
- H.265+ to obecnie najbardziej wydajny standard kompresji obrazów wideo,
- H.265+ to unowocześnienie standardu H.265, który wyparł kilka lat temu standard H.264,
- H.265+ zmniejsza i optymalizuje transfer danych (tzw. video bitrate), w stosunku do standardu H.264, który charakteryzował się zbyt wysokim obciążeniem dla łącz przy rozdzielczościach powyżej 2MPX oraz systemach wielokamerowych,
- H.265+ pozwala zaoszczędzić do 90% powierzchni dyskowej bez utraty na jakości obrazu wynikowego,
- H.265+ wykorzystuje mocniejszy i wydajniejszy algorytm kompresji, który wymaga również – większej mocy obliczeniowej sprzętu, (mocniejsze procesory, wydajniejsze przetworniki),
H.265(+) KONTRA H.264(+)
STOSOWANIE SYSTEMU H.265+ W MONITORINGU
- W systemach monitoringu IP to kamera odpowiada za kodowanie obrazu wideo. Oznacza to, że do prawidłowego działania - kamera musi być w pełni przygotowana do obsługi tego formatu kompresji. Nie ma możliwości aktualizacji starszych kamer do obsługi H.265+ czy H.265. Kamery nie tylko muszą spełniać założenia programowe, ale powinny być również wyposażone w odpowiednie procesory i przetworniki które obsługują kodowanie współczesne systemy kodowania.
- Zapisem i magazynowaniem danych z obrazem video zajmują się rejestratory. Sam rejestrator nie koduje obrazu wideo, ale podobnie jak kamery musi być wyposażony w procesor, który posiada odpowiednią moc obliczeniową dla wymagających algorytmów H.265+.
- ONVIF nie w pełni wspiera współpracę między producentami / urządzeniami na bazie kodowania H.265+ oraz H.265. W praktyce oznacza to, że na chwilę obecną kamera jednej marki nie współpracuje z rejestratorem drugiej marki z użyciem kodeka współczesnego systemu kodowania. Aby w pełni wykorzystać potencjał algorytmu H.265 należy stosować produkty tego samego producenta a nawet z tej samej serii produktowej.
- Odtwarzanie oraz podglądanie obrazów z rejestratorów oraz kamer w systemie H.265+ na komputerach, smartfonach czy tabletach wymaga również większej mocy obliczeniowej od tych urządzeń. W związku z tym istnieje ryzyko utraty płynności obrazu na starszych urządzeniach, na których do tej pory obrazy w systemie H.264 funkcjonowały stosunkowo płynnie.
- Dla potrzeb monitoringu stosowanie kompresji H.265+ to wyraźne oszczędności dla wykorzystywanego pasma sieciowego oraz przestrzeni dyskowej co przekłada się na oszczędności w doborze nośników danych montowanych w rejestratorach.
- Każdy producent stosuje różne przeliczniki dla formatu kompresji. Dlatego przed kalkulacją przestrzeni dyskowej użyj stosownych narzędzi dostarczonych przez producentów lub zapytaj sprzedawcę o realne liczby.
- Systemy wykorzystujące kodowanie H.265+ pozwalają zaoszczędzić nawet do 90% na strumieniu nie tracąc przy tym na jakości. Poniżej podano referencyjne wartości zalecanego strumienia dla kamer IP z podziałem na kodowanie H.264 / H.264+ oraz H.265 / H.265+.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą