- Jaką kamerę wybrać do monitoringu w nocy?
- Co to jest reflektor w kamerach telewizji dozorowej?
- Jaki ma on rzeczywisty wpływ na jakość obrazu nocnego?
Współczesne kamery do monitoringu znacznie lepiej radzą sobie ze słabym oświetleniem nocnym, a nowoczesne technologie coraz bardziej umożliwiają uzyskanie obrazu nocnego zbliżonego do tego za dnia, kolorowego, wyraźnego, dobrze doświetlonego. Aby kamera dobrze radziła sobie w warunkach nocnych, producenci wiodących marek kamer do monitoringu wykorzystują optyczne i sensoryczne technologie przetwarzania obrazu.
OBRAZ NOCNY ZALEŻNY OD PRZESŁONY
Przysłona obiektywu kontroluje ilość światła, które przechodzi przez obiektyw do korpusu światłoczułej powierzchni matrycy. W duecie z odpowiednim, nowoczesnym przetwornikiem obrazu jest w stanie zrównoważyć światło w całej scenie, co zapewnia wyraźny obraz w ciemnym otoczeniu. Podświetlona struktura przybliża światłoczułą powierzchnię do światła, zwiększając ilość światła wpadającego do każdego piksela. Dobry sensor w połączeniu z odpowiednią przesłoną są zdolne do oświetlania ciemnych środowisk, bez konieczności stosowania dodatkowego oświetlacza w postaci reflektora.
REFLEKTORY WSPARCIEM
Reflektory (inaczej promienniki) wspierają proces doświetlenia scenerii, w momencie zwiększonej potrzeby na oświetlenie. Należy jednak pamiętać, że oświetlacze, mogą powodować prześwietlenie obrazu, zwłaszcza gdy kamera wyposażona jest już w optykę umożliwiającą pozyskiwanie światła z otoczenia. W takim wypadku, światło reflektora, może być niekorzystne na wynikową obrazu nocnego. W oparciu o technologię w kamerach do monitoringu wyróżniamy dwa rodzaje oświetlenia wspierającego:
- reflektory IR (światła podczerwonego) - promienniki wykorzystujące światło podczerwieni do oświetlenia obszaru monitoringu charakteryzują się czarno białym kolorem obrazu, małą szczegółowością i dużą podatnością na prześwietlenia, zwłaszcza przedmioty znajdujące się blisko obiektywu, np. elewacja, daszek, parapet, drzewo, a nawet owady takie jak muszki czy pająki, które lgną do tego typu światła. Dodatkowo kamery z oświetlaczem IR gorzej radzą sobie w warunkach o dużej wilgotności powietrza takimi jak opad deszczu , mgła, śnieżyca. Światło tego typu jest praktycznie nie widoczne i doskonale nadaje się do dyskretnego nadzoru. Przyjmuje się, że im dalszy zasięg światła deklarowany przez producenta tym węższy kąt tego światła. Im bliższy zasięg, tym szerszy kąt świecenia.
- reflektory LED (światła białego) - stosowane najczęściej w kamerach FullColor, ColorVU czy NightColor z przesłoną F1.0. Charakteryzują się mocnym światłem w kierunku obszaru nadzoru kamery. Światło jest wyraźnie widoczne lecz nie nadaje się do dyskretnego nadzoru, natomiast lepiej radzi sobie w warunkach pogorszonej pogody nie powodując prześwietleń obrazu.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą